Historie

Chovatelská stanice novofundlandských psů ze Šípkové zahrady vznikla v polovině 70.let dvacátého století. Patřila manželům Musilovým, kteří si pořídili první fenu novofundlanďana na konci jara 1974. Štěně jménem Centa z chovné stanice od Krále Karla vzešlo ze spojení Delfyho od Trojské skály a Belly z Brněnských sadů.

Centa se stala matkou 14 štěňat narozených ve třech vrzích. Z prvního vrhu zůstalo 6 štěňat, kterých otcem byl Baron od Křišťálové studánky. V 78. roce měla Centa již třetí a poslední vrh, z kterého si Musilovi nechali druhého pejska, a to opět fenku, tentokrát slyšící na jméno Caya. Otcem jí byl Zakir Mar. Spolu s ní a jejími 5 sourozenci vyrůstal i malý Martin, tehdy roční batole, ujídající krupicovou kaši ze společné misky štěňatům.

Caya se také brzy stala matkou, když na podzim roku 1982 vrhla 5 štěňat. Postupně následovaly další 4 vrhy. Caya se postupně stala matkou 15 štěnat, včetně zatím nejúspěšnějšího jedince ze Šípkové zahrady, feny jménem Faya, po otci Waldovi od Trojské skály. Poté co v létě 1986 musela být v uctyhodném věku uspána Centa, nahradila ji ve smečce Gillie ze srpnových štěňat téhož roku vzniklých se spojení Cayy a Ebena od Valašské cesty. Poslední štěňata na dlouhou dobu se narodila 29.5.1987, tři kluci Hit, Hardy a Hill.

Gillie v Šípkové zahradě v roce 1989 osiřela a ani se štěňaty neměla mnoho štěstí. Nakonec se žádných ani nedočkala, a když nás v roce 1994 opustila vypadalo to s chovem novofundlanďanů v Šípkové zahradě bledě. 

Fonda z chovné stanice Marhanza se ale na konci téhož roku stala naším novým miláčkem. Narodila se 27.9.1994 a jejími rodiči byli Aaron u Starého mostu a Matra z Avalonu. Na odchov štěňátek nebylo ambicí ani sil.

V roce 2002 Musilovi rezignovali nejen na chov psů a tak péči o Fondu i chovatelskou stanici převzal Martin Musil.

14.7.2006 se narodila doposud poslední posila naší stanice, Gachona od Trosjké skály. Dcera Black Buffalos Bruce Wayna a D'Yvonne od Trojské skály.

Následně byla roku 2009 obnovena chovatelská stanice ze Šípkové zahrady. V létě téhož roku po spojení Gachony a Highlandera von der Ostalb přišlo na svět 5 štěňat ze Šípkové zahrady, Iasmína, Ingo, Idaho, Inn a Ireland. Na jaře roku 2011 se stal Albert od Třebízské skály otcem Janis, Jamelie, Jessici, Johanky, Jamese, Julese a Julia Caesara.